COVID-19 může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky i u dětí

Dnes, tj. 2.2. 2021, byla na FB stránkách Nemocnice Slaný publikována zpráva stran dopadů onemocnění COVID-19 od primáře dětského oddělení prim. MUDr. Jiřího Havránka:

Rozhodl jsem se vás informovat veřejně, neboť onemocnění bohužel není vzácné (na dětských odděleních pražských klinik leží aktuálně již řada dětí s tímto onemocněním a i my jsme již diagnostikovali pacienta ze Slaného). Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky. Na druhé straně včas podchycené je vyléčitelné! Nás lékaře na dětském oddělení vede snaha udělat vše proto, abychom mohli podchytit pokud možno všechny potenciální pacienty a aby nám zbytečně neumíraly na COVID-19 i děti.

Pan primář dále dodává:

Onemocnění může být život ohrožující a rovněž může mít vážné následky.

A dále pak:

Proto, pokud má vaše dítě horečky > 38,5 C trvající 3 a více dní a současně jsou přítomny 2 z následujících 5 příznaků:
1) vyrážka
2) popraskané zarudlé rty, zarudnutí v dutině ústní a zbarvení jazyka do sytě červené (připomíná barvu malin)
3) otok hřbetů rukou a nártů nohou a olupování kůže na dlaních nebo ploškách
4) nehnisavý zánět spojivek
5) průjem, zvracení nebo bolesti břicha

Skutečnost, že existují i život ohrožující komplikace onemocnění COVID-19 je známa již od jara roku 2020, byť průkaznost těchto zpráv se zvyšuje. Státní zdravotnický ústav například uvádí:

Na stránkách Ministerstva zdravotnictví se ale již dozvíme jiné informace:

Každopádně platí, že nemoci covid-19 u dětí se není třeba bát. Dokonce se ukazuje, že i děti, které mají například slabší imunitu nebo jiné vážnější onemocnění, zvládají boj s virem velmi dobře.

Syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covid-19 u dětí: záznam webináře 2. LF UK

Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol pořádala 18. 12. 2020 webinář o diagnostice a terapii syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s covid-19 (PIMS-TS). Odborníci z 2. LF UK a FN Motol a lékaři z FN Hradec Králové sdíleli poznatky o etiopatogenezi, diagnostice a terapii tohoto závažného onemocnění.

Na Subjektivne.cz:  Flegr: Covid není běžná zoonóza, ale téměř jistě únik z laboratoře