Odchylky v dodávkách vakcín u jednotlivých států EU

Odchylky v dodání vakín proti COVID-19

Příspěvek kolující na Facebooku, který by neměl zapadnout (proto také rubrika archiv, autor mi neni znám, opravil jsem jen překlepy):

Aby to bylo jasnější, zde je graficky znázorněná odchylka dodávek vakcín od počtu, který by členské země měly dostat, kdyby se rozdělovalo proporcionálně podle populace. K tomu je nutno dodat, že různé země si objednaly různě velké kontingenty různých vakcín (z nichž některé váznou s dodávkami, některé ještě nejsou schválené vůbec, například CureVac nebo Sanofi, na první spoléhali hlavně Němci, na druhou Francouzi).

K tomu Německu, které dostalo o 11 procent vakcín více, než by bylo podle proporcionálního dělení na základě počtu obyvatel, a Česku, které je v mínusu 20 procent:

Němci doslova sedí na milionech dávek (před dvěma týdny plus mínus to byly přes 3 miliony) vakcíny Astra-Zeneca. Praktici stále ještě neočkují, tempo je vzhledem k počtu dostupných vakcín pomalejší než v Česku.Přesto nikde nevidím, že by zpravodajové českých médií v Německu o tomhle referovali. Primárním cílem je totiž navršit na naši zem kupu špíny. Snaha uvést věci do kontextu ostatních evropských zemí, či strefit se do těch, kdo za průser s očkováním skutečně můžou, se blíží nule. Předkládaný mediální obraz nárokující si postavení dle možností objektivní reflexe reality je ve skutečnosti značně deformovaný.

Tvářit se, že za selhání při řešení hlavního pilíře ochrany veřejného zdraví před koronavirem může naše vláda je pokrytectví.

PS: Na grafu jasně vidíte, že k 9. březnu 2021 byli Slováci v plusu o deset procent. Přesto patří k zemím takzvaně nejvíce postiženým (nedostatkem vakcín) a dostanou kromě proporcionálního počtu ze sedmi milionů vakcín dalších 600 tisíc v rámci solidarity. Jestli si nadále myslíte, že to není proto, aby si Unie vylepšila PR-skóre poté, co ujko Matovič nakoupil Sputnik a na letišti vlezl Rusům do všech tělesných otvorů, tak jste buď slepí nebo naivní nebo obojí.

Na Subjektivne.cz:  Vědci tvrdí, že vlhkost z masek může snížit závažnost COVID-19