Pokud chceme zvýšit výběr daní, musíme daně snížit

Státní dluh nám roste

V souvislosti s COVID-19 astronomicky narostl státní dluh, kdy během let 2020 až 2023 dojde k nárůstu státního dluhu o přibližně 100%, tj. na dvojnásobek. Jak potvrdil i NKU (a my jsme to samozřejě tušili), zdaleka ne všechny finanční prostředky byly ve skutečnosti vydány na boji proti COVID-19, alespoň ne účelně. Ale to teď nechme stranou.

Mezi lety 2019 a 2020 narostl státní dluh z 1640 miliard Kč na 2157 miliard Kč a v následujících letech můžeme očekávat nárůst na 2600 miliard Kč (rok 2021) a následně přibližně 3200 miliard Kč, tedy pokud se najde někdo, kdo bude dále půjčovat. Další růst státního dluhu bude způsoben jednak výpadkem přijmů (ekonomika běží jen částečně), jednak dalšími náklady na nehospodárné řešení situace s COVID-19 a různými kompenzacemi.

Jak tedy situaci řešit?

Snad větší problém, než samotný státní dluh je skutečnost, jakým způsobem bude vedena snaha jej umořit. Bude to, jak se již Pirátská strana nechala slyšet, nárůstem daní. A i když nevyhrajou Piráti, nevím o jediné politické straně,

Jenže je to správně? Daně jsou v ČR již obrovské, monstrózní a jediné co i za těchto podmínek dovolovalo firám fungovat byla opravdu dobře šlapající ekonomika. Ta v předchozích letech (dnes je to ale již minulostí) šlapala nejlépe v historii a to nikoli díky vládě, ale navzdory ní! Další navýšení daní (a stále rostoucí byrokratická zátěž v podobě jalové práce) nedovolí rychlé obnovení ekonomiky po COVID-19 a výrazně nás znevýhodní na světovém, dnes již velmi konkurenčním prostředí.

Jak tedy situaci řešit?

  • Snížit byrokratickou zátěž – nezapomeňme že, to co veskutečnosti společnosti trápí, ještě více než vysoké daně, je neskutečně vysoké byrokratické zatížení. To se pak projevuje nárůstem jalové práce a neefektivním fungování společností, které se místo své aktivity věnují výkaznictví. Pro oživení ekonomiky bude stačit snížit množství jalové práce. Lidé budou mít více času, chutí a méně obav z podnikání. Výběr daní stoupne.
  • Propustit úředníky na trh práce – po tom, co ožije ekonomika odstraněním značné množství jalové práce bude možné propustit značné množství státních zaměstnanců, které “vsákne” rozrůstající se ekonomika. Výběr daní stoupne, náklady na provoz státu klesnou.
  • Snížit daně – jsem přesvědčen, že větším či menším snížením některých daní dojde postupně k navýšení jejich výběru. Dočasně ale dojde k výpadku a tak lze tento krok učinit poté, co klesly náklady na provoz státu v předchozím kroku.

Snížení daní povede z dlouhodobého hlediska k nárůstu jejich výběru.

Na Subjektivne.cz:  Umíralo se a umírá skutečně na COVID-19