Umíralo se a umírá skutečně na COVID-19

Data z Českého statistického úřadu ukazují, že tvrzení, že se umíralo s COVIDem a ne na COVID není pravdivé. Ve všech měsících, kdy došlo k šíření nákazy docházelo také k nárůstu počtu zemřelých osob. A to korelovaně (byť se zpožděním) s množstvím registrovaných případů onemocnění. Dokonce vychází, že celkový počet úmrtí v souvislosti s COVID-19 není k dnešnímu dni necelých 30.000 obyvatel, ale 40.000. To proto, že zejména v týdnech s nejrychlejším šířením nákazy byla řada úmrtí u osob, u nichž nebyla nákaza oficiálně zaznamenána. Vysoká míra korelace těchto případů s celkovým množstvím nakažených však poměrně jednoznačně ukazuje, že jde o úmrtí na COVID.

Ve všech měsících, kdy došlo k šíření nákazy docházelo také k nárůstu počtu zemřelých osob. A to korelovaně (byť se zpožděním) s množstvím registrovaných případů onemocnění. Dokonce vychází, že celkový počet úmrtí v souvislosti s COVID-19 není k dnešnímu dni necelých 30.000 obyvatel, ale 40.000.

Vývoj absolutního počtu úmrtí v ČR během epidemie COVID-19. Srovnání let 2020 a 2021 s průměrem za roky 2015 až 2019. Zdroj: ČSÚ
Vývoj absolutního počtu úmrtí v ČR během epidemie COVID-19. Srovnání let 2020 a 2021 s průměrem za roky 2015 až 2019. Zdroj: ČSÚ

Prostě se předumíralo! Aneb sériová náhoda v praxi

Existovalo, a zřejmě i stále existuje, tvrzení, že COVID-19 zabijí “jen staré a smrtelně nemocné lidi“. Toto tvrzení je amorální a nepravdivé. Má také implikovat tvrzení, že díky COVID-19 se “předumíralo”, tj. že opět ti staří a nemocní zemřeli “jen dříve a synchronizovaně” (viz můj termín sériová náhoda). A nyní se už tolik několik let umírat nebude (to je právě to “předumírání”). To je ale zásadní omyl.

Skutečnost je ale taková, že nejen že umírali i zdraví lidé, tj. mladí lidé a lidé ve středním věku bez vážných zdravotních komplikací, ale dlouhodobé následky COVID-19 u řady lidí, kteří jej prodělali, dlouhodobě zhoršuje zdraví. Jak závažně a jak moc dlouhodobě, to ještě nevíme. Každopádně se zdá, že pandemie COVIDU na dlouhou dobu zkrátí průměrnou délku života. Ta za poslední desetiletí v Evropě poprvé klesne.

Na Subjektivne.cz:  Problém Červené královny a SARS-CoV-2 (je to Hydra)

COVID-19 zdaleka ještě nekončí

Sledovat světové statistiky vývoje nákazy COVID19 můžete například na Worldometr.info. Zde se snadno přesvědčíte, že COVID-19 zdaleka neřekl poslední slovo a naopak se nacházíme v časech, kdy dochází k nejrychlejšímu šíření nákazy. Počet registrovaných případů na den se přibližuje hodnotě 1.000.000 lidí a to přesto, že značná část případů není vůbec registrována. Je důvodné se domnívat, že v zemích jako je Indie nejsou registrovány v mnoha případech ani těžké či smrtelné případy.

Graf vývoje nákazy COVID-19
Graf vývoje nákazy COVID-19. COVID-19 nejen že stále neřekl své poslední slovo, ale nikdy nebyl silnější.

Obavy z indické mutace

Z evoluční biologie víme, a v poslední rok na toto upozorňuje zejména prof. Jaroslav Flegr, že COVID-19 bude tím nemilosrdnější, čím větší prostor mu dáme. Aktuální epidemie v Indii mu dala nesmírný prostor a navíc možnost přizpůsobit se teplému počasí od něhož jsme si slibovali “letní okna” kdy se COVID-19 šířit nebude.