Vládní “strategie” v boji s COVID-19

A takto se v ČR umírá na COVID

Rozhodně tento blog nechci věnovat jen problematice COVID-19. Rád bych blog zaměřil na důležité společenské a ekonomické otázky, případně novinky

Jenže co je v dnešních dnech důležitějšího než COVID-19? Nejen že umírá velké množství lidí (aktuální počet obětí v ČR odhaduji na více než 40.000, i když oficiální statistiky hovoří o 30.000), ale ovlivněna je i naprosto každá část společenského dění i ekonomiky. Tedy se k tématu musím zase vrátit. Ono je to vlastně tak, že mé svědomí mi nedovolí se mu nevěnovat.

V tomto příspěvku bych rád jen v krátkosti formalizoval algoritmus, kterým vláda už od září 2020 řídí promořování v ČR (více k promořování zde). Algoritmus je to opravdu jednoduchý a popisuje jej obrázek výše. V podstatě se řídíme kapacitami nemocnic, kdy ve chvíli jejich přeplnění provádíme nápravná opatření v podobě semi-lockdownu. Zajímavé je, že přestože je algoritmus zřejmý a je zřejmé, že k přeplnění nemocnic dojde, tak že je vláda a Ministerstvo zdravotnictví zaskočeno. Zaskočeno evidentními důsledky svého jednání. A protože je strategicky na celou záležitost nepřipraveno, vydává jedno prohlášení za druhým, přičemž se tak většinou děje naprosto chaoticky a nesystematicky. Přirozeně.

Následuje, při poklesu lidí v nemocnicích i umírajících, k rozvolnění (vždyť po něm řve tolik lidí) a následně samozřejmě k další vlně.

Zajímavé je, že přestože je algoritmus zřejmý a je zřejmé, že k přeplnění nemocnic dojde, tak že je vláda a Ministerstvo zdravotnictví zaskočeno. Zaskočeno evidentními důsledky svého jednání.

O tom, že je to algoritmus nekonečně hloupý, o tom tady psát moc nechci. Je to evidentní, protože dochází jak k semi-lockdownu, tak k velkým ztrátám na životech. Již dnes je jisté, že pokud se neeviduje tento algoritmus, a nebo se rapidně nezrychlí očkování, zemře v důsledku COVID-19 přibližně 1% obyvatel. Během druhé světové války zemřelo okolo 3 až 4 % (dle toho, jak ztráty budeme počítat).

Již dnes je jisté, že pokud se neeviduje tento algoritmus, a nebo se rapidně nezrychlí očkování, zemře v důsledku COVID-19 přibližně 1% obyvatel.

Teď nezbývá doufat, že nás, alespoň na chvíli, spasí očkování a teplé léto.

Na Subjektivne.cz:  Od ledna jsou všechna úmrtí na COVID-19 zbytečná!