Elon Musk – zkušený manipulátor trhu

Dogecoin

Přiznám se, že tento příspěvek píši pod vlivem emocí. Ale to už tak, je, že člověk je občas ovládán svými emocemi. A v tomto případě je to pochopitelné. Elon Musk v minulých týdnech manimuloval prostřednictvím sociálních sítí a především svého Twitteru s kurzem kryptoměn, především pak s kurzem tzv. DogeCoinu a mnohem známějšího Bitcoinu.

Co se přesně dělo a co včera vyústilo v propad Bitcoinu i dalších kryptoměn:

Trh s kryptoměnami byl ve velkém vytržení a nadšení, když společnost Tesla oznámila, že se rozhodla držet větší množství Bitcoinů. Tato novinka pozvedla již tak býčí trh. Elon Musk brzy poté oznámil, že Tesla začne přijímat za svá vozidla platby v Bitcoinech. Na to trh samozřejmě reagoval dalším nárustem ceny Bitcoinu. Elon Musk pak velice chytřek přesunul svou pozornost na Dogecoin (či spíše pozornost svých followerů poté co levně nakoupil) a začal tweetovat o Dogecoinu jak smyslu zbavený. To samozřejmě vedlo k nárůstu ceny Dogecoinu až 100x během několika týdnů! Tah směrem na dogecoin byl chytrý, protože jednak je to kryptoměna dobře známá, jednak je technicky dobře řešená a jednak po obnovení trhu na začátku roku 2021 na svojí větší “pumpu” teprve čekal a jednak je to fajn mem (každý má přece rád pejsky!).

Vývoj ceny dogecoinu
Vývoj ceny dogecoinu v posledních měsících. Zdroj: coinmarketcap.cz

Elon Musk tweetuje

Po tomto cenovém růstu a obrovskému překoupení došlo samozřejmě k poklesu ceny Dogecoinu a je otázkou, jak za to může Musk a jak sám své pozice vyprodal (předpokládám, že vyprodával postupně). Spousta naivních investorů samozřejmě prodělala a vznikl i “FuckElon” coin.

Na Subjektivne.cz:  NESMÍME zasazovat SARS-CoV-2 malých ran

No a včera Elon Musk tweetoval, že Tesla přestane přijímat bitcoiny jako způsob platby, a dokonce se kryptoměny vzdal, protože tvrdili, že není ekologická kvůli vysokým energetickým nákladům za transakci (přeposlání itcoinů z jednoho účtu na jiný).. To ale neznal Elon Musk podstatu Bitcoinu dříve? Samozřejmě že znal, jen hledá zástupný důvod. Jeho cílem bylo relativně levně nakoupit a následně prodat.

Ale proč jeho cenu shodil? No jednoznačně hledá jinou kryptoměnu, s kterou by provedl to samé co s Dogecoinem. A samotný osud Dogecoinu nechal zatím ve hvězdách, tam má opci, kdy si situaci připraví a zachová se podle potřeby.

Propad ceny Bitcoinu poté co si Musk "utweetnul"
Propad ceny Bitcoinu poté co si Musk “utweetnul”

Na jakou další kryptoměnu nenasytný Elon Musk míří? Bude to nějaký eko projekt. Tipuji (v pořadí): Chia, ADA, ESO případně Digibite.

Pozn.: Zajímavá diskuze na Bitcointalk k této problematice.