Skip to content

Subjektivne.cz

Toxické vztahy, problematika narcismu

Menu
  • Narcismus
    • Fáze vztahu s narcistou
    • Sdílená fantazie
    • Gaslighting
    • Grandiozita
    • Snapshot
    • Narcistické umrtvování
Menu

Proč narcisté své oběti podceňují

Posted on 24 září, 20227 října, 2022 by Jan Sova

Narcista jakožto agresor svou oběť prakticky vždy podcení. A to hned ze dvou důvodů: 1) narcista se díky své grandiozitě cítí být oprávněn konat tak, jak koná a 2) narcista nepřisuzuje své oběti dostatek autonomie a schopností na to, aby své efektivní obrany byla schopná. Obojímu samozřejmě napomáhá skutečnost, že traumatizovaný člověk skutečně není schopen se efektivně svému zneužívání bránit.

Pocit oprávněnosti

Vše co narcista své oběti provede se cítí být oprávněn jí provést. Narcista je zcela přesvědčen, ať dělá cokoli, že je v právu a pokud není v právu, tak je chybné právo. Narcista je ale nejen přesvědčen, že je v právu, ale dokonce, že toto uznává i jeho oběť! Pokud vám to přijde nenormální, pak ano, je to nenormální, ale hovoříme zde o osobě, která má poruchu osobnosti. V tomto světě nic moc normálního není.

Důsledek výše uvedeného přesvědčení je, že narcista považuje obranu oběti za neadekvátní, nespravedlivou a tedy i nepravděpodobnou.

Pocit oprávněnosti je jednou ze základních charakteristik osob s grandiozitou, tj. u psychopatů a narcistů. Cokoli narcista či psychopat své oběti učiní, to se cítí být zcela oprávněn učinit a je to vina oběti. Zdůvodnění může být často až směšné, kdy agresor zdůvodní znásilnění oběti slovy: “Může si za to sama, měla moc krátkou sukni”.

Nedostatek autonomie a schopností oběti

Další důvod, proč narcisté podceňují své oběti je skutečnost, že své oběti nepřiřazují dostatek autonomie (to vysvětluji v souvislosti s pojmem snapshot). Toto je opět velice unikátní záležitost, kdy narcisté druhé lidi kolem sebe nevnímají jako samostatné osoby s vlastní autonomií, ale spíše jako stroječky, které mohou oni ovládat. Sam Vaknin, psycholog a diagnostikovaný narcista například popisuje, že svou manželku vnímá v podstatě jako kávovar. A řekněte, už na vás kávovar někdy podal žalobu? Opět to zní velmi nemocně, ale nesmíme zapomenout na to, co bylo již řečeno: narcista je osoba trpící poruchou osobnosti a tím zcela zasaženo i jeho uvažování o druhých lidech.

Narcista si samozřejmě také představuje, že má nad obětí intelektuální i další převahu, což je opět součást jeho grandiozity a vede ho to k podcenění schopností oběti se bránit.

Narcisté považují lidi kolem sebe mnohem spíše za věci, jako je například kávovar, než za autonomní a nezávislé oběti. A řekněte, už na vás někdy kávovar podal žalobu nebo trestní oznámení?

Jan Sova

Vystudoval jsem obor Kybernetika a měření na ČVUT a přes 12 let působil jako CEO ve společnost, které jsem zakládal. Věnoval jsem se a věnuji manažerské psychologii a psychologii vedení týmů. K problematice narcismu a psychopatie jsem se dostal v rámci svých zkušeností s byznysem, což je obor poruchami osobnosti překypující.

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Autor blogu

Jan Sova

Jan Sova

Jsem absolvent FEL ČVUT v oboru Kybernetika a měření. 12 let jsem působil jako manažer a CEO ve vlastních společností. Vedle techniky a výzkumné práce jsem se věnoval manažerské psychologii a (snahy o) vedení týmů.

Pozor, stránky jsou aktuálně ve výstavbě :)

Pošlete mi poštovní pohled?

Pokud Vám moje texty udělaly radost či byly nápomocné, budu rád, když mi zašlete poštovní pohled s krátkým vzkazem na adresu: Jan Sova, Liliová 873, Kutná Hora, 28401.

Náhodný citát

V narcisově falešné realitě není žádný prostor pro nějaké Ty a proto tam není prostor ani pro jeho Já.

— JS

Nejnovější příspěvky

  • Úvahy nad texty Junga: aneb proč jsme psychopata nerozpoznali včas
  • Našim osudem je to, co (ještě) nechápeme
  • Z návštěvy u psychiatra
  • Kompenzační narcista
  • Proč narcisté své oběti podceňují

Tagy

gaslighting logika noetika traumatické spojení
©2023 Subjektivne.cz | Built using WordPress and Responsive Blogily theme by Superb