Manipulátor vůči nám vykonává program, který zaměňujeme za vztah

Narcista, či obecně manipulátor s obětí není ve vztahu, ale vědomě vykonává vůči oběti program, který si dopředu vymyslel a to za určitým účelem a s časovým omezením. Oběť pak tento program zaměňuje za vztah.

Je to např. program “dobrého otce společných děti”, program “hodného syna”, program “lásky našeho života” nebo třeba program “poctivého řemeslníka”. Jistě vás napadne řada dalších.

Tento program má předem účelově stanovené omezení buď s konkrétním datem (např. lhůta pro promlčení trestného činu v níž musí manipulátor “sekat dobrotu”) nebo spojené s nějakou událostí (např. rozvod, stěhování, úmrtí v rodině, narození dítěte apod.).

Když dojde na ukončení platnosti stávajícího programu, začne být vykonáván zcela jiný program s jiným cílem a jinou platností. Narcista či manipulátor, jak bývá někdy chybně chápáno tzv. “neukáže svou pravou tvář”, ale prostě začne vykonávat jiný program.

Tento okamžik je pro oběť velice bolestivý, protože zde dojde ke zcela nepřirozenému a nelidskému chování. Z A se náhle stává B často i bez rozumného přechodu (který zde může být někdy přítomen jako vysvětlení pro okolí) a to mnohdy doslova ze dne na den.

Před změnou programu často nastává období klidu (ticha před bouří), kdy si manipulátor svůj nový program ladí. Nejedná se o změnu názoru, nejedná se o vývoj ve vztahu, ale čistě o instrumentální záležitost. Tato diskontinuita v jednání osoby, které oběť (často tak dlouho) věřila, je velmi bolestivá a je vnímána jako zrada, která se právě stala. Ona to samozřejmě zrada je, ale nastala již na úplném začátku, tj. v době, kdy si manipulátor na svou oběť tento program připravil.

Manipulátor vůči nám vykonává program, který zaměňujeme za vztah

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přesunout se na začátek